Polskie Radio
Section05
FILM

"Ciało płynne". Filmy Barbary Hammer na MDAG

Przez dekady kino nurtu głównego gumkowało obecność osób nieheteronormatywnych. Sprzeciwiała się temu m. in. Barbara Hammer. Pionierka kina queer i kina feministycznego, ikona i aktywistka jest jedną z bohaterek tegorocznej odsłony festiwalu Millennium Docs Against Gravity. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA FILM film dokumentalny Millennium Docs Against Gravity Millennium Docs Against Gravity 2024 Weronika Puszkar feminizm LGBTQ+ LGBT queer

"Chorzy z dwoma tornistrami". O filmie Małgorzaty Imielskiej

- Osoby w kryzysie psychicznym noszą dwa tornistry. Jeden to choroba, drugi to lęk przed tym że ktoś to odkryje - mówi Małgorzata Imielska, reżyserka dokumentu "Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć". Film bierze udział w Konkursie Polskim na 21. odsłonie festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA FILM zdrowie psychiczne film dokumentalny Millennium Docs Against Gravity Weronika Puszkar Millennium Docs Against Gravity 2024

Polskie Radio na XXI Festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Audycje specjalne z warszawskiej Kinoteki, relacje i spotkania z twórcami prezentowanych filmów to propozycje, jakie przygotowali dziennikarze Polskiego Radia w związku 21. Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Millennium Docs Against Gravity FILM kino festiwal filmowy film dokumentalny dokument Millennium Docs Against Gravity 2024

Maria Smolarz o filmie "Rave": ludzie dalej boją się polskiej pompy

- Wixa to część rejwu. czy to się komuś podoba czy nie. Muzyka elektroniczna jest tak bogata w różne gatunki, że nie można z niej wykluczać ludzi z gwizdkami i w białych rękawiczkach - mówi Maria Smolarz, didźejka i bohaterka filmu "Rave/Rejw", którego premiera odbyła się na Millennium Docs Against Gravity. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA muzyka elektroniczna Techno FILM film dokumentalny film polski Millennium Docs Against Gravity Millennium Docs Against Gravity 2024 Ula Kaczyńska

Katharine Hepburn. Aktorka, która przez życie szła jak burza

12 maja 1907 roku w Hartford w amerykańskim stanie Connecticut urodziła się Katharine Houghton Hepburn. Była kobietą o silnym charakterze, która wiedziała, co chce i robiła wszystko, aby to dostać - zaczynając od ról filmowych, a kończąc na mężczyznach. Hepburn znana jest z takich produkcji, jak "Małe kobietki", "Drapieżne maleństwo" i "Filadelfijska opowieść". Jest uznawana za jedną z najlepszych aktorek wszechczasów. 
Zobacz więcej na temat:  Hollywood Stany Zjednoczone aktorzy aktorstwo kino FILM HISTORIA

Maciej Kozłowski. Czarny charakter o gołębim sercu

- Z jakiegoś powodu reżyserzy tak go widzieli, czyli najchętniej w tych rolach gangsterskich czy żołnierskich – mówiła żona aktora Agnieszka Kowalska w audycji Polskiego Radia w 2013 roku. 11 maja 2010 roku zmarł Maciej Kozłowski, aktor filmowy i teatralny. Warunki fizyczne spowodowały, że zasłynął głównie jako aktor charakterystyczny występujący w filmach gangsterskich.
Zobacz więcej na temat:  aktor FILM film polski TEATR Maciej Kozłowski HISTORIA

"Nie jesteś sama". Dokument o Aborcyjnym Dream Teamie na MDAG

Mają przeciwko sobie wszystkich - opinię publiczną, lekarzy, polityków. Mimo to działają, bo wiedzą, że ich pomoc jest potrzebna kobietom. "Nie jesteś sama" opowiada o aktywistkach z Aborcyjnego Dream Teamu. Film w reżyserii Karoliny Lucyny Domagalskiej można oglądać na festiwalu Millennium Docs Against Gravity. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM film dokumentalny Millennium Docs Against Gravity Millennium Docs Against Gravity 2024 społeczeństwo Kasia Dydo aborcja

"Supersiostry" w kinach. Polskie science fiction o niezwykłych siostrach [ZWIASTUN]

Obdarzone nadprzyrodzonymi mocami siostry mogą stać się superbronią albo superbohaterkami. Co wybiorą? "Supersiostry" w reżyserii Macieja Barczewskiego to wciągająca, pełna zwrotów akcji i efektów specjalnych opowieść science fiction. Na ekranie m.in. Katarzyna Gałązka, Karolina Bruchnicka, Mateusz Kościukiewicz, Marek Kalita, Grzegorz Damięcki i Tymek Frączek.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FILM kino KULTURA Mateusz Kościukiewicz Grzegorz Damięcki Maciej Barczewski

Festiwal Millennium Docs Against Gravity. "Możemy wiele się nauczyć od tych bohaterów"

- Myślę, że wbrew pozorom większość z nas ma świadomość wszystkich tych złych rzeczy, które dzieją się na świecie. W festiwalowych filmach też są poruszane ciężkie tematy, ale jest w nich również bardzo dużo nadziei i bardzo dużo pięknych bohaterów i bohaterek, którzy na co dzień robią niesamowite rzeczy, żyją w niesamowitych miejscach - mówił w Dwójce Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Zobacz więcej na temat:  Millennium Docs Against Gravity Marcin Pesta kino FILM dokument film dokumentalny KULTURA Dwójka Karol Piekarczyk Millennium Docs Against Gravity 2024

Eliza Kubarska o górach i filmie o Wandzie Rutkiewicz pt. "Ostatnia wyprawa"

Gościnią środowego odcinka pasma "Ludzie" była Eliza Kubarska - doceniana reżyserka filmów dokumentalnych, z wykształcenia rzeźbiarka, która wyszła ze słynnej "Kowalni" prof. Grzegorza Kowalskiego. Obok sztuki pasją Elizy są góry. W audycji opowiedziała m.in. o swoim ostatnim filmie pt. "Ostatnia wyprawa", który przedstawia historię Wandy Rutkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Szydłowska Eliza Kubarska Wanda Rutkiewicz kino FILM film polski Millennium Docs Against Gravity alpinizm góry Himalaje

"Genius loci" - film ukazujący złożoną historię Gdańska, z której można się wiele nauczyć

Gdańsk - miasto wielu kultur, które na przestrzeni lat wywierały na siebie wzajemny wpływ. Miasto, które odegrało niebagatelną rolę w dziejach Polski. Jego złożoną historię - począwszy od XVIII wieku, aż po czasy współczesne - opowiada dokumentalny film "Genius loci" w reżyserii Macieja Jarczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  FILM dokument historia Polski Gdańsk Trójka Marcin Mindykowski Radosław Nałęcz

"W filmie chodzi o prawdę". Operator filmowy: dobry dokument musi wywoływać emocje

- Tworząc dokument sięgamy do przeżyć naszych bohaterów, do tego co ich boli, co często było ukrywane latami - wyjaśnia Witold Płóciennik, operator filmowy. - Jesteśmy na granicy spowiedzi i terapii. Czasami jesteśmy nieprzygotowani na branie na siebie całego życia bohatera. To największe wyzwanie, z którym ciężko sobie poradzić. To wymaga odporności psychicznej - dodaje i zaprasza na dyskusję "Warunki pracy na planach filmów dokumentalnych" w programie Docs Against Gravity. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan Witold Płóciennik FILM film dokumentalny dokument kamera warunki pracy plan filmowy