Polskie Radio
Section05
duchowieństwo

Paweł Lisicki o religijności Polaków: mierzymy się z falą dechrystianizacji

- Możemy dostrzec w Polakach "oziębłość wiary". Widzimy to poprzez słomiany ogień, skalę zepsucia i skandali uderzających w Kościół katolicki. Zderzamy się z silną falą dechrystianizacyjną. Dziś inna jest też wewnętrzna struktura Kościoła - powiedział redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy", Paweł Lisicki, na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Jan Paweł II Stefan Wyszyński Kościół duchowieństwo Polskie Radio 24 Filip Memches Paweł Lisicki społeczeństwo

"To zdrada niektórych polityków". Praski biskup potępia ideę redefinicji pojęcia małżeństwo

Politycy publicznie deklarujący swoją przynależność do Kościoła katolickiego, którzy jednocześnie są gotowi poprzeć zmianę prawa umożliwiającą parom osób tej samej płci na zawieranie małżeństw cywilnych, popełniają zdradę - ocenił biskup pomocniczy w Pradze Zdenek Wasserbauer. Hierarcha wygłosił kazanie podczas uroczystości Bożego Ciała w katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha na Hradczanach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy polityka Kościół chrześcijaństwo religia małżeństwo LGBT zdrada mężczyzna kobieta duchowieństwo

Ks. prof. Jan Sochoń: tradycja i wychowanie utkały moją tożsamość

- Przeszłość, tradycja, wychowanie rodzinne, napotkani ludzie - to są źródła, które utkały moją tożsamość. Każdy, chcąc zrozumieć siebie, musi się przyglądać przeszłości i tym ludziom, dzięki którym jest tym, kim jest albo tym, kim się nieustannie staje - mówił w Dwójce ksiądz prof. Jan Sochoń, poeta, filozof i krytyk literacki.
Zobacz więcej na temat:  poezja duchowieństwo Kościół wspomnienie Dwójka dzieciństwo

Wielki Piątek. "Milczenie, które przeżywamy w Kościele, jest adoracją"

- Mamy pokusę, by w Wielki Piątek adorować śmierć Pana Boga jako pewien koniec czy negację wszechmocy Pana Boga. Dlaczego to jest pokusa? Bo wchodzimy wtedy w taki sposób myślenia, że skoro Pan Bóg milczy, wycofał się czy został zanegowany, to ten świat należy do człowieka - mówił w "Czterech porach roku" ks. Kacper Malicki.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz Kościół Wielkanoc Jezus Chrystus duchowieństwo

Abp Wojda: pomoc uchodźcom z Ukrainy wpisuje się w praktyki Wielkiego Postu

Dziś w Kościele katolickim Środa Popielcowa, czyli początek 40-dniowego Wielkiego Postu przygotowującego katolików do Wielkanocy, a dla wiernych czas wezwania do pokuty, nawrócenia i przemiany życia. Metropolita gdański abp. Tadeusz Wojda wskazuje w tym kontekście na pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. - Musimy też wspierać tych, którzy walczą o swoją wolność, którzy doświadczyli straty kogoś bliskiego, którzy uciekają przed wojną, przed śmiercią - apeluje duchowny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Kościół Kościół katolicki Wielki Post duchowieństwo uchodźcy

Spada liczba misjonarzy. "Wielu z nich wraca do kraju z powodu wieku oraz stanu zdrowia"

Z roku na rok liczba misjonarzy z naszego kraju spada. W roku 2010 było ich 2140. W roku 2016 było 2007 polskich misjonarzy i misjonarek, a obecnie jest 1800.- Wielu z nich wraca do kraju z powodu wieku oraz stanu zdrowia - powiedział sekretarz Komisji KEP ds. Misji o. Kazimierz Szymczycha SVD. Duchowny dodał, że spada także liczba osób przygotowujących się do wyjazdu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia duchowieństwo chrześcijaństwo wiara

"Nie chodzi o wizerunek Kościoła, lecz o Chrystusa". Przełomowe słowa przewodniczącego Episkopatu Francji ws. pedofilii

- Tu nie chodzi o poprawę wizerunku Kościoła, lecz o Chrystusa, o to, by ludzie mogli Go spotkać. Tym, co się liczy, nie jest Kościół, lecz Chrystus – powiedział abp Éric de Moulins-Beaufort, przewodniczący Episkopatu Francji odnosząc się do wyników dochodzenia niezależnej komisji w sprawie nadużyć seksualnych w środowisku kościelnym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja społeczeństwo pedofilia Kościół duchowieństwo raport

Uroczystość Wszystkich Świętych. Ks. Bartołd: oddajemy cześć tym, którzy weszli do chwały niebieskiej

- Kościół oddaje cześć tym wszystkim, którzy weszli do chwały niebieskiej, a nam, którzy jeszcze jesteśmy w tym świecie doczesnym, wskazuje drogę, która ma nas zaprowadzić do świętości. Jest to także przypomnienie prawdy o naszej wspólnocie ze świętymi, którzy otaczają nas opieką - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Wszystkich Świętych religia wiara duchowieństwo katolicyzm chrześcijaństwo Bogdan Bartołd Magdalena Ogórek

Dlaczego obchodzimy dzień Wszystkich Świętych? Proboszcz Archikatedry św. Jana wyjaśnia

- To papież Jan XI w roku 935 ustanowił osobne święto ku czci Wszystkich Świętych. W tym dniu Kościół oddaje cześć tym wszystkim, którzy weszli do chwały niebieskiej, a jednocześnie nam, wiernym, pielgrzymującym na tej ziemi wskazuje drogę, która ma również nas zaprowadzić do nieba - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. Bogdan Bartołd, proboszcz Archikatedry św Jana
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Wszystkich Świętych religia wiara duchowieństwo katolicyzm chrześcijaństwo

"Jest darem od Boga". Filozof o czasie, życiu ziemskim i śmierci

- Czas jest darem od Boga. Darem, którym człowiek może odnaleźć sens swojego życia na ziemi. Dlaczego sens? Dlatego, że w tym czasie ziemskim zawiera się powołanie do wieczności - powiedział w audycji "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja" na antenie Polskiego Radia 24 ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski, filozof i teolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Wszystkich Świętych czas duchowieństwo religia katolicyzm chrześcijaństwo śmierć

"Ma korzenie staroceltyckie i pogańskie, a czasami wręcz satanistyczne". Duchowny o Halloween

- Obchody Halloween są próbą wyparcia tego, co naturalne w polskiej tradycji, a więc podejścia do śmierci przesyconego chrześcijańską świadomością, że śmierć nie ma ostatniego słowa w naszym życiu – powiedział redaktor naczelny tygodnika "Idziemy" ks. Henryk Zieliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia duchowieństwo wiara chrześcijaństwo katolicyzm śmierć Halloween

"Bez Prymasa Tysiąclecia, nie byłoby Karola Wojtyły, papieża". Fotograf JP II przed Dniem Papieskim

- To on wskazał Wojtyłę, to była jego ręka, to było wskazanie w kierunku Ducha Świętego, w kierunku tych ludzi, którzy wybierają w Watykanie. Bez Prymasa Tysiąclecia, nie byłoby Karola Wojtyły, papieża - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Bujak (fotograf Jana Pawła II).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Jan Paweł II prymas Polski Stefan Wyszyński Dzień Papieski chrześcijaństwo duchowieństwo papież społeczeństwo POLSKA