Chrońmy ptaki! – apeluje Stanisław Łubieński i radzi, co robić, by nie rozbijały się o szyby

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chrońmy ptaki! – apeluje Stanisław Łubieński i radzi, co robić, by nie rozbijały się o szyby
Sikorka wpadła na szybę oszklonego wejścia do budynku TrójkiFoto: Shutterstock/ArtMediaFactory

Kilka dni temu sikorka zderzyła się z oszklonym wejściem do budynku Trójki. – To jest narastający problem, bo lubimy mieszkać w szklanych budynkach, a ludzie chcą mieć duże okna w mieszkaniach. A ptaki wpadają na szyby – mówi Stanisław Łubieński, pisarz, dziennikarz Trójki, prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Co robić w takiej sytuacji, jak temu zapobiec?

  • Amerykańscy naukowcy szacują, że w Stanach Zjednoczonych może ginąć nawet miliard ptaków rocznie z powodu uderzenia w szyby różnych budynków.
  • Przeprowadzone w Polsce badania dotyczące jedynie przeszklonych wiat przystankowych wskazują, że co roku może w zderzeniu z nimi ginąć milion ptaków.

Nie  jest nic dziwnego, że ludzie chcą mieć w swoich mieszkaniach i biurach dużo powierzchni przeszklonych: to zapewnia wspaniałe widoki i dużo światła. Jednakże równocześnie tak wielkie powierzchnie szklane stanowią śmiertelne zagrożenie dla ptaków. Warto więc zastanowić się nad tym, jak je zabezpieczyć, co zrobić, aby chronić ich życie.

Wypadek sikorki na Myśliwieckiej

W naszych miastach, w których wyrasta coraz więcej szklanych domów, a mieszkania mają coraz większe, przeszklone powierzchnie. – I to niestety jest duży problem dla ptaków, które nie interpretują okna jako okna, które ma twardą, nieustępliwą szybę, i wpadają na nie – tłumaczy Stanisław Łubieński w rozmowie z Katarzyną Borowiecką.

Kilka dni temu sikorka wpadła na przeszklone wejście do budynku Trójki przy Myśliwieckiej 3/5/7. Oszołomionemu ptakowi pomógł dziennikarz. – Siedziała z otwartym dziobem, ziajała i widać było, że jest w ogromnym stresie. W takich sytuacjach zdarza się, że ptaki gubią pióra. Zanim ją złapałem, też kilka straciła. Na szczęście udało się i wypuściłem ją na zewnątrz – opowiada.

Przeczytaj także


Pomogą zwykłe paski na szybie

Jak można zapobiec takim wypadkom? Okazuje się, że powszechnie naklejane na duże powierzchnie szklane sylwetki ptaków drapieżnych zupełnie nie działają! – Ptaki nie są tak durne, poza tym wiele zależy od gęstości tych zabezpieczeń – wyjaśnia Trójkowy ekspert.

Więc co zrobić? - Najlepiej zabezpieczyć szyby przy pomocy pasków poziomych bądź pionowych. Mogą to być także linie kropek ułożone w takich płaszczyznach – radzi. I wskazuje, że bardzo ważne są odstępy: – Przy liniach pionowych nie większe niż 10 centymetrów, przy poziomych maksimum 5 centymetrów.

– To nie wygląda tak źle, jak się wydaje. Procentowo niewiele tracimy z widoku, a za to możemy uratować życie ptaków – dodaje, uprzedzając zastrzeżenia.


Posłuchaj

6:17
Stanisław Łubieński o tym, jak pomóc ptakom, by nie rozbijały się o szyby (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Stanisław Łubieński (pisarz, prowadzący audycję „Księstwo ptaków”, prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków)
Data emisji: 9.05.2024
Godzina emisji: 18.11

pr/wmkor

Polecane