Polskie Radio Dzieciom

Okulistyka, to przede wszystkim profilaktyka. Jak dbać o nasz wzrok? Podpowiadamy w "Popołudniku"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 10:24
- Pacjenci w okulistyce to przede wszystkim ci, którzy badają swój narząd wzroku regularnie i sprawdzają czy nie dzieje się z nim nic złego. Wzrok to jeden z naszych najważniejszych zmysłów i trzeba go kontrolować - powiedziała dr Anna Maria Ambroziak, specjalista okulistyki, dyrektor Medyczna i Naukowa Centrum Okulistycznego, gość "Popołudnika", która odwiedziła Polskie Radio Dzieciom z okazji Dnia Okulistów i Okulistyki.
Jak dbać o nasz wzrok podpowiada dr Anna Ambroziak
Jak dbać o nasz wzrok podpowiada dr Anna AmbroziakFoto: PR

Dzień Okulistów i Okulistyki został ustanowiony w rocznicę urodzin Ferdinada Monoyer, francuskiego okulisty, profesora fizyki medycznej w Lyonie. Ferdinand Monoyer zdefiniował dioptrie i opracował wykres do pomiaru ostrości wzroku. Dzień Okulistyki to dobry dzień, aby profilaktycznie zbadać swój wzrok i w razie konieczności w porę zareagować na ewentualne zmiany sprawności naszych oczu. O tym jak dbać o nasz wzrok, aby poprawnie służył nam całe życie opowiadała w Polskim Radiu Dzieciom dr. Anna Ambroziak.

- W dzisiejszych czasach od 40 do 60 procent dysleksji czy dysgrafii to są nieskorygowane wady wzroku, dlatego warto się badać i nie narażać oczu na niepotrzebny wysiłek - zaznaczyła specjalistka okulistyki i wyjaśniła co "lubią" nasze oczy. - Cały nasz organizm dobrze odpoczywa podczas spaceru i zabawy na świeżym powietrzu, ale jest to też potrzebne dla zdrowia naszych oczu, a to dlatego, że jest tam naturalne światło. Warto pamiętać żeby, o ile to możliwe, jak najwięcej pracować, czy uczyć się przy naturalnym oświetleniu w ciągu dnia. Poza tym oczy lubią też patrzenie w dal, jakby chciały spojrzeć daleko za horyzont - wyjaśniła gość "Popołudnika".

Bardzo istotna jest też nasza dieta. - Ponieważ jest w niej zwykle za dużo pokarmów wysoko cukrowych i przetworzonych, warto przestawić się na zielone warzywa, owoce, a z nich przede wszystkim jagody, ponieważ mają dużo mikroelementów, które są ważne dla oczu. Poza tym warto jeść dobre ryby i oleje zawierające kwasy tłuszczowe - radziła dr. Anna Ambroziak.

A więcej o tym jak dbać o nasz wzrok w zapisie audycji:


Posłuchaj
18:40 popołudnik.mp3 dr. Anna Ambroziak o patrzeniu na świat z wadą wzroku, ale przez różowe okulary

 

Audycja: Popołudnik
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: dr Anna Maria Ambroziak, specjalista okulistyki, Dyrektor Medyczna i Naukowa Centrum Okulistycznego Świat Oka
Data emisji: 9.05.2024
Godzina emisji: 15.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje premierowe audycje w tym m.in. edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Ciekawostki o arbuzach w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 13:32
Arbuz to owoc uwielbiamy przez dzieci. Jest słodki i ma bardzo przyjemny, świeży zapach. W upalne dni smakuje najlepiej i można się nim nasycić i nawodnić. Arbuz, inaczej kawon - o idealna ma w sobie dużą zawartość wody. Jest też bogaty w witaminy A i E. Co jeszcze ma w sobie arbuz i w jaki sposób można go podać, aby jeszcze bardziej cieszył oczy dzieci?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rola optometrysty w korekcji wad wzroku u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 12:13
Piotr Toczołowski - optometrysta kliniczny opowie w czwartkowej "Eurece" o roli ortokorekcji w leczeniu krótkowzroczności u dzieci, co w czasie ich dojrzewania minimalizuje powstawanie np. jaskry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najpiękniejsze drzewa kwitnące wiosną w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2024 17:50
Wiosną w Polsce natura budzi się do życia, a jednym z najpiękniejszych przejawów tego przebudzenia są drzewa kwitnące. W naszym kraju rosną różnorodne gatunki drzew, które właśnie wiosną prezentują swoje pełne piękno, okrywając się delikatnymi kolorowymi kwiatami. Po ich przekwitnięciu zaczynają się tworzyć zawiązki owoców, które zrywamy latem lub jesienią, gdy dojrzeją. Które z kwitnących drzew najbardziej zachwycają swym wyglądem? O tym w "Popołudniku" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dysleksja, depresja czy ADHD. Jak nie przeoczyć u dziecka objawów, które mogą być początkiem problemów zdrowotnych?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 09:16
- Kiedyś jeśli dziecko miało problemy z czytaniem, ładnym pisaniem czy liczeniem, nikt nie nazywał tego zaburzeniem. Mówiło się, że dziecko jest leniwe. Teraz mamy większą świadomość tych problemów - wyjaśnił dr Kasper Sipowicz, który wraz z prof. Tadeuszem Pietrasem opowiadali o nieróżnorodności i postrzeganiu jej w dzisiejszych czasach, a także sposobach na wykrywanie różnych nieprawidłowości w zachowaniu dziecka.
rozwiń zwiń